4 nejlepší cachovací pluginy pro WordPress

4 nejlepší cachovací pluginy pro WordPress

Rychlost a výkon jsou věci, se kterými vám cachovací plugin pomůže. Navíc s ním zlepšíte UX webu, což v konečném důsledku povede ke zlepšení SEO a ke zvyšování konverzí na webu. Teď vás nejspíš zajímá, jaký cachovací plugin je ten nejlepší? V tomto článku vám to povíme.

Říká se, že návštěvník webu vám dá 3 vteřiny svého času. To je vše, co pro vás udělá, když přijde na váš web. Pokud tyto 3 vteřiny času promarníte, tak ztratíte návštěvníka, ze kterého se mohl vyklubat platící zákazník. S pomalým webem přicházíte o peníze. Přes 40 % lidí opouští web, který se pomalu načítá. Z těchto 40 % pak 80 % tvoří lidé, kteří se na ten web už nikdy nevrátí. Proč? Jen kvůli pomalému webu.

Několik služeb, kde si můžete otestovat rychlost vašeho webu:

  1. Pingdom
  2. Google Pagespeed Insights
  3. GTmetrix

Pokud používáte redakční systém WordPress, tak máte štěstí, protože pro pomalé weby existuje několik cachovacích pluginů, co se postarají o rychlé načítání webu.

Proč používat cachovací plugin?

WordPress je dynamický systém pro správu obsahu. V podstatě, když přijde návštěvník na web, tak WordPress načte informace z databáze pomocí “těžkých” PHP scriptů. Při procesu předkládání obsahu návštěvníkům probíhá před samotným odesláním webové stránky do prohlížeče uživatele v pozadí systému mnoho dalších operací. Toto je proces, který se děje opakovaně s každým novým návštěvníkem. 

Kvůli tomu se webové stránky načítají pomaleji.

Cachovací plugin udělá z dynamického webu web statický, protože do mezipaměti (dočasné úložiště) uloží statické verze webu. WordPress tedy nemusí u každého návštěvníka znovu spouštět složité scripty. K v mezipaměti uloženým souborům mají počítače daleko jednodušší a rychlejší přístup, který se projeví na samotné rychlosti načítání webových stránek, na jejich UX a na dalších ukazatelích. 

Návštěvníci váš rychlý web ocení. Uvidíte.

Jaké jsou nejlepší cache pluginy pro WordPress?

Chachovacích pluginů existuje v oficiálním repozitáři nespočet. Mají různé možnosti nastavení, fungují s CDN, ale jsou tam také takové, které nemají na rychlost načítání vůbec žádný vliv. Z toho důvodu je tu náš přehled toho nejlepšího, s čím jsme přišli za léta praxe s WordPress do styku.

Samozřejmě se vedou spory, který plugin je nejlepší. Za nás jsou to:

1. WP Rocket

Plugin WP Rocket má pouze placenou verzi. Na druhou stranu má asi nejlepší uživatelské rozhraní, mnoho užitečných funkcí a umí spolupracovat s CDN. Tento cachovací plugin má pokročilé možnosti nastavení, ale pro začátečníky je dobrou vychytávkou, když se plugin nainstaluje a aktivuje, tak sám zapne funkci ukládání stránek do mezipaměti.

1-wp-rocket-nastenka
Nástěnka WP Rocket.

To znamená, že se postará o zapnutí doporučených nastavení pro WordPress cache jako je komprimace gzip, cachování stránek a předběžné načítání cache. V pluginu nechybí ani možnost pomalého načítání obrázků (lazy load), optimalizace CSS a JS souborů, předběžné načtení DNS, integrace s Cloudflare, Sucuri nebo jinou CDN.

Faktem je, že pro začátečníky je WP Rocket hodně přívětivý, což je vlastně důvod, proč je WP Rocket na 1. místě v našem srovnání. 

2. WP Super Cache

WP Super Cache je volně ke stažení v oficiální repozitáři WordPress. Tento plugin už nemá tak propracované a líbivé uživatelské rozhraní, ale teoreticky by se dal také doporučit začátečníkům, protože při jeho zapnutí se aktivuje režim Simple, který zapne jednoduché cachování na webu.

2-wp-super-cache-nastaveni
Nastavení WP Super Cache.

Plugin WP Super Cache má v sobě nejspíš všechny doporučené funkce pro ukládání do mezipaměti jako komprese gzip, cache stránek, předběžné načítání mezipaměti, lze ho jednoduše propojit s CDN a mnoho dalšího. A to vše vlastně ve verzi zdarma.

Tento plugin je vlastně velice výkonný a dobrý v poměru cena-výkon, ale bohužel, dosáhnout s ním lepších výsledků už je práce pro zkušenější uživatele. Pak tady chybí například práce s obrázky nebo minifikace CSS a JS souborů.

Přesto si troufáme zařadit tento plugin na 2. místo, a to hlavně z důvodu, že tak nějak cachuje už po samotném zapnutí. Pro lepší výsledky budete muset více studovat nebo testovat jednotlivé funkce nastavení metodou pokus-omyl.

3. WP Fastest Cache

Plugin WP Fastest Cache je možné stáhnout zdarma z oficiálního repozitáře WordPress. V základní verzi jde o velice výkonný cachovací plugin, ale samozřejmě přidává prémiová (placená) verze další funkcionality, se kterými můžete dosáhnout lepších výsledků.

3-wp-fastest-cache-nastaveni
Nastavení WP Fastest Cache.

WP Fastest Cache má jedno z nejjednodušších uživatelských rozhraní. Možná právě kvůli tomu chybí v tomto pluginu některé pokročilé možnosti nastavení. Nicméně z vlastní zkušenosti víme, že dokáže zrychlit web poměrně obstojně.

Mezi nejvýznamnější funkce patří například komprese gzip, minifikace CSS a JS, snížení HTTP požadavků a další.

Proč je WP Fastest Cache na 3. místě? Je to kvůli tomu, že nastavit plugin ke správnému fungování není úplně jednoduché. U jednoduchých webů bez složitých funkcí a formulářů to budete mít jednodušší, ale pokud máte složitější web nebo e-shop, tak zde už si musíte dávat dobrý pozor, co děláte. Pro začátečníky tedy není tento plugin úplně ideální.

4. W3 Total Cache

Plugin W3 Total Cache je možné stáhnout zdarma z oficiálního repozitáře. Tento plugin je asi nejznámější cachovací plugin pro WordPress. Údajně je nasazen na více než 1 milionu webů. Pokud jde o možnosti nastavení, tak W3 Total Cache vás nezklame. Hloubka a možnosti nastavení cachování je zde opravdu na nejvyšší možné úrovni. Asi nepřijdete na to, co by s pluginem nešlo nastavit. 

4-w3-total-cache-nastaveni
Nastavení W3 Total Cache.

S všelijakými možnostmi nastavení nastává problém pro začátečníky, kteří nebudou vědět, co v pluginu pozapínat. W3 Total Cache zvyšuje výkon webu už po samotné aktivaci, ale tady je potíž, že u složitých webů a e-shopů může docházet ke konfliktům, které způsobí nefunkčnost některých částí webu.

Jinak v tomto pluginu nechybí opravdu nic. Navíc jsou zde funkce jako například nastavení mezipaměti databáze, objektová mezipaměť, cache fragmentů a operačních kódů.

Proč je tedy W3 Total Cache až na 4. místě? Je to kvůli tomu, že pro běžné uživatele WordPress není tento cachovací plugin moc použitelný. Má prostě nejsložitější konfiguraci.

Jaké jsou další možnosti cachování?

Možností cachování a pluginů pro ukládání do mezipaměti existuje daleko více. Rádi bychom zmínili další dvě možnosti, jak na cachování webů. Je však třeba poznamenat, že je v tomto případě je musí podporovat váš hosting. 

1. LiteSpeed Cache

V oficiálním repozitáři WordPress najdete plugin LiteSpeed Cache, pokud nemáte hosting, který tuto technologii podporuje, tak plugin neinstalujte, protože vám nebude na nic. LiteSpeed je webový server, který využívá různé technologie pro rychlejší zpracovávání scriptů. To má za následek rychlejší načítání webů. Některé testy uvádějí, že LiteSpeed server výrazně zvyšuje výkon WordPress oproti Nginx nebo Apache. V laboratorních testech se zjistilo, že WordPress na LiteSpeed serveru je 12x rychlejší než WordPress na Nginx serveru a 84x oproti umístění na serveru Apache. Hosting s LiteSpeed už stojí za úvahu, co myslíte?

2. Redis Object Cache

Výklad tohoto tématu by byl velice obsáhlý. Redis je v jednoduchosti výkonné NoSQL úložiště datových struktur. Dříve ho vývojáři považovali za primitivní cache, ale postupem času se přišlo na to, že při správném využití dokáže zrychlit načítání webu. V oficiální repozitáři je také ke stažení plugin, který s touto cache pracuje, ale zase je potřeba disponovat hostingem, který tuto technologii podporuje.

Závěr

Nepodceňujte rychlost načítání webu. Ocení to uživatelé i vyhledávací roboti. Redakční systém WordPress umožňuje rychle budovat obsah a sofistikované weby, které jsou plné různých funkcionalit. Z toho důvodu v něm dochází ke spouštění mnoha scriptů a dotazů, které v konečném důsledku zpomalují web. Pro běžného uživatele jsou tato témata příliš složitá na pochopoení i na řešení. Z toho důvodu je dobré použít některý z cachovacích pluginů a technologií, protože ty vám pomohou udělat z pomalého šneka vítěze sprintu.

Napište komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..